بازرگانی جلیلی

راهنمای نصب کاشی و سرامیک

راهنمای نصب کاشی و سرامیک

 

نصب سرامیک و کاشی از روش های متداول امروزی است که بر روی کف و بدنه انجام می شود.
قبل از اقدام به کاشیکاری دیوارها، باید وضع دیوارها به لحاظ تراز و شاقول بودن و همچنین قائمه بودن زوایا کنترل شود و چنانچه نواقص و اشکالاتی در زیرسازی وجود داشته باشد، باید آن را مطابق نظر دستگاه نظارت مرتفع نمود.روی سطوحی که برای کاشیکاری در نظر گرفته شده است، نباید پوششی از کاهگل، گچ و خاک، گچ یا هر نوع ملات دیگری غیر از ماسه و سیمان وجود داشته باشد. اگر ملات مصرف شده در بندکشی آجرهای دیوار، ملاتی غیر از ماسه و سیمان باشد، بهتر است لااقل ۲۴ ساعت قبل از اقدام به کاشیکاری، سطح دیوار با ملات ماسه سیمان (به نسبت ۶ ماسه و ۱ سیمان، یا ۱۰ ماسه و ۱ سیمان) به طریق گلنم (پاشیدن ملات) به ضخامت ۳ تا ۵ میلیمتر پوشانده شود. موارد فوق برای مواقعی است که کاشیکاری با دوغاب‌ریزی انجام می شود.

کاشی را نباید قبل از نصب، مدت زیادی در آب قرار داد که زنجاب شود، فقط کافی است کاشی را در آب فرو برده و به کار برد. عرض بند در کاشیکاری حوضها و استخرها همیشه باید ۲ تا ۳ میلیمتر باشد تا بندها به وسیله ملات پر شود. فضای بین دیوار و کاشی به طور متوسط ۳ سانتیمتر بوده و باید به نحوی از ملات پر شود که ملات کاملاً سطح پشت کاشی را بپوشاند. ریختن خرده آجر، گل رس (که غالباً برای چسباندن کاشی به کار می رود) و مانند اینها به پشت کاشی، ممنوع است.
در حمام، دستشوئی و مانند آن که عایقکاری در بدنه دیوار قرار دارد، حتماً باید روی عایقکاری توری سیمی، نصب و کاملاً به دیوار محکم شود. عایقکاری پشت کاشیکاری، نباید چروک خورده باشد. بهتر است در تهیه ملات از مصرف سیمان سفید خودداری کرد. چنانچه اجباراً در ساختن ملات از سیمان سفید استفاده شود، باید به جای ماسه، پودر کوارتز (سنگ شیشه) به کار رود. بهترین نسبت برای مخلوط کردن سیمان سفید و کوارتز نسبت یک سیمان و ۶ پودر کوارتز تا یک سیمان و ۱۰ پودر کوارتز می باشد.
نباید کاشی دیواری را در اماکنی که در معرض یخزدگی قرار می گیرد، به کار برد.

نصب سرامیک :
سرامیک را روی بستری از ملات که در بالا توضیح داده شد، قرار داده و با تخته ماله سطح آن را صاف می کنند. باید توجه داشت که هنگام چسباندن سرامیک، اندود رویه (ملات) نباید گیرش خود را آغاز کرده باشد، زیرا در آن صورت سرامیک کاملاً به ملات نچسبیده و بعداً جدا خواهد شد.
پس از نصب سرامیک، و گیرش ملات، سطح سرامیک را آب می زنند تا کاغذ روی آن جدا شود و پس از آن با دوغاب، درز آنها را پر می کنند. ممکن است سرامیکها روی کاغذ نبوده و جدا باشند که در آن صورت نصب سرامیک، دانه دانه و با دقت فراوان پهلوی یکدیگر انجام می شود. در این حالت باید سطح به دست آمده کاملاً صاف و یکنواخت باشد. شکل سرامیک، مربع، مستطیل، شش‌گوشه و مانند اینهاست.

بندکشی :
میزان دوغاب سیمان و پودر سنگ برای پر کردن بندها به اندازه سرامیکها بستگی دارد. دوغاب مصرف شده برایبندکشی همواره بیشتر از حجم فضای خالی است، زیرا مقداری از دوغاب مصرفی برای سرامیک‌کاری باقی مییماند که پاک می شود و مصرف مجدد ندارد و لذا حجم دوغاب مصرفی برای سرامیک‌کاری با احتساب دورریز به میزان یک لیتر در هر مترمربع پیشنهاد می شود. در بندکشی می توان متناسب با رنگ سرامیک از رنگهایی استفاده کرد که به زیبایی سرامیک بیفزاید.

مراقبت ضمن گیرش :
حداقل تا سه روز بعد از نصب سرامیک نباید به آن ضربه مکانیکی وارد آید و درجه حرارت فضایی که سرامیک شده، نباید از ۵+ درجه سانتیگراد کمتر شود. در صورت لزوم پس از گیرش اولیه ملات بندکشی، آب دادن سرامیک در چند نوبت کمک شایانی به ازدیاد مقاومت می‌نماید.

——————————————————————————————————————————————————————————

راهنمای نصب کاشی و سرامیک

 

۱٫ هرگونه مشکل کاشی و سرامیک قبل از نصب قابل پیگیری میباشد .

۲٫ برای کار چسبی زیر کار باید صاف و تمیز باشد .

۳٫ برای نصب کاشی چسبی باید چسب بتن به نسبت ۷% داخل چسب خمیری به خوبی مخلوط شود .

۴٫ برای نصب کاشی و سرامیک به صورت چسبی ، حتما باید از شانه مخصوص استفاده شود .

شانه

شانه

۵٫ برای نصب کاشی به صورت ملاتی بهتر است از سیمان سفید و پودر سنگ به نصبت ۱ به ۶ استفاده شود .

۶٫ برای نصب سرامیک کف از چسب پودری استفاده میشود که باید با چسب بتن هم مخلوط شود .

۷٫ برای نصب صحیح کاشی و سرامیک باید با استفاده از صلیب و همتراز کن (گوه) انجام شود .

همتراز کن

همتراز کن

 

۸٫ مهارت کار نصاب نکته بسیار مهمی است جهت نصب .

۹٫ بلافاصله بعد از اتمام نصب کاشی، مواد یا هر گونه مواد چسبیده روی سطح کاشی قبل از سخت شدن، باید تمیز گردد (بخصوص کاشی های رستیک) جهت نظافت محصولات نصب شده فقط از پاک کننده های غیر سایشی استفاده گردد ، استفاده از آب گرم به همراه پاک کننده های طبیعی کافی می باشد.

۱۰٫ برای بند کشی کاشی و سرامیک ۲۴ ساعت پس ازنصب باید اقدام نمود .

۱۱٫ برای سواخ کردن کاشی و سرامیک باید حتما از مته الماسه استفاده شود .

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————

کاشی چیست؟

کاشی های کالیبره یا رکتیفای

پیشنهاد طراحان

راهنمای نصب کاشی و سرامیک

بازرگانی جلیلی

کانال تلگرام